ECU Logo
 
Faculty Senate



blank


 
fsonline_large
purple
Faculty Officers
Faculty Senate
Faculty Manual
University Standing Committees
Faculty Assembly
Academic Unit Codes of Operation
University Calendars
Issues of Importance for Faculty


EAST CAROLINA UNIVERSITY

 

2002-2003 FACULTY SENATE

 

 

The organizational meeting of the 2002-2003 Faculty Senate will be held on Tuesday, April 30, 2002, at 2:10 p.m. in the Mendenhall Student Center Great Room.

 

 

This meeting is for newly elected Faculty Senators and those

Senators whose terms did not expire in 2002.

 

 

I.          Call to Order

 

II.         Roll Call

 

III.        Report of Committees

 

            A.        Nominating Committee for Faculty Officers, Mark Taggart

                        Election of Faculty Officers (attachment 1).

 

            B.        Committee on Committees, Henry Ferrell

                        Election of Academic, Administrative, Appellate,

Board of Trustees, Student Life, and Student Union

Committee Members (attachment 2).

 

            C.        Election of Members to the Committee on Committees (attachment 3).

 

            D.        Election of Members to the Agenda Committee.

 

 

 

Faculty elected to serve on these committees will be notified

over the Summer of the upcoming Fall organizational committee meeting dates.  Please do not hesitate to call the Faculty Senate office at 328-6537 if you have any questions.

 

___________________________________________________________________________________________________________

 

Faculty Senate Agenda

April 30, 2002

Attachment 1.

 

NOMINATING COMMITTEE FOR FACULTY OFFICERS REPORT

ELECTION OF FACULTY OFFICERS

 

 

Candidate for Chair of the Faculty

 

 

Bob Morrison, Department of Chemistry
The Faculty Senate and its committees play a very important role in the governance of the university. It is our collective responsibility as Senators and Senate committee members to seek the information needed to make informed recommendations on the key academic issues. In order to be effective, our recommendations must be based on sound information and good judgment, and must be made in a timely manner.   The committees have been operating under a new structure this year, and I believe they’ve been operating efficiently.  We may need to make some slight adjustment in charges next year as we evaluate their effectiveness.  Some of the issues we’ll face during the coming year include the effect of budget cuts on academic programs.  This will be especially important because the Office of the President has indicated that in some cases we may need to make vertical cuts.  We’ll continue our discussion of faculty roles and rewards as it relates to the community of scholars and to the scholarship of engagement and the scholarship of teaching.  The Office of the President is preparing to implement the recommendations on fixed-term faculty issues that have been recently approved by the Board of Governors.  We’ll need to make some adjustments in our Faculty Manual when implementation procedures are forwarded to campuses.  Other issues that need attention are grievance procedures, benefits, technology issues, and academic issues that seem to suddenly appear as the university seeks to explore new initiatives. I have been honored to serve as the Chair of the Faculty the past two years. If re-elected I will continue to do my best to help coordinate the activities of our committees to bring key issues before the Senate for debate and resolution.   I’ve been proud of the way the faculty senators have taken the high road in debating complex issues, and look forward to such debates in the coming year.

 

Candidates for Vice Chair of the Faculty

 

Rick Niswander, School of Business

I have been at ECU since 1993 (I was a late bloomer in academia, not seeking my Ph.D. until I was 39).  Since I’ve been here, two particular items have impressed me.  First, I have been impressed with the reasoned discourse between and among members of the ECU community.  Although reasonable people can – and do – differ, I am proud that our differences have not created chasms across which we have to shout.  Second, I have been impressed with our system of shared governance – a system that not only looks good on paper, but also works in practice.  Neither our discourse nor our shared governance work perfectly, but they are the envy of our sister colleges and universities.  In the coming years the ECU community will be faced with numerous challenges.  First among them is the shrinking state budget and its impact on our people and programs.  I know that my background as a CPA, my chairmanship of the Senate’s University Budget Committee, and my knowledge of government accounting have and will serve the faculty well when dealing with budgetary matters.  Another challenge stems from the first:  budgetary constraints are likely to place strains on reasoned discourse and shared governance.  Our discourse and governance have been shaped by the hard work of those who have gone before us.  I am not interested in moving backwards.  I am committed to working forcefully, yet constructively, for the faculty and for the university community.

 

Biographically, I am an Associate Professor of Accounting and have served the faculty in many capacities including Faculty Senator, chair of the University Budget Committee and the Teaching Grants Committee, a member of the Agenda Committee, the Nominations Committee, the Academic Awards Committee, two University-wide teaching awards committees, the Chancellor’s Task Force on Campus Resource Allocation, the search committee for the Provost/VCAA, and as an internal reviewer of the graduate programs in Economics and Psychology.  If elected as Vice-Chair, I would be proud to serve the faculty in meeting the challenges we face.

 

Catherine Rigsby, Department of Geology

I have been at ECU since 1993 and am currently an Associate Professor in the Department of Geology, working hard toward promotion to full professor.  My research in sedimentology focuses on global climate

change.  For the past five years, I have been working on the history of climate change in the tropics by studying river and lake sediments on the high plateau of the Bolivian and Peruvian Andes and, more recently, lake sediments from tropical islands.  My work examines tropical climate change over the ~40,000 years of Earth history and, for the more recent times (the last 10,000 years), includes investigations of the relationship between climate change and human land-use.  I am a firm believer in shared governance and have served on the Research Creative Activity Grants Committee, the Faculty Information Technology Committee, the University Curriculum Committee, the IRCC Charge Committee, the Coastal Resources Management Admissions Committee, and numerous unit/departmental committees.  I am currently a second term Faculty Senator.

 

Candidates for Secretary of the Faculty

 

John Cope, Department of Psychology

I have been at ECU since the early 80s and as an Industrial Psychologist (specializing in the area of organizational development) it has been delightful to watch and participate in the evolution of ECU as it becomes a major player in a State with a lot of academic muscle. I believe strongly, in the concept of shared-governance and I deeply wish to be a part of this process. I am completely convinced that faculty involvement is absolutely vital to all aspects of institutional development, especially given the current financial woes. That involvement needs to be careful, deliberate and heavily tied to the core goals of the faculty. Specifically, I hope to accomplish two goals: 1) Work with the Chair of the Faculty in guiding and developing policy consistent with the goals of the University, and 2) proceed in a way that expands the principles of shared governance by building cooperative bridges between the administration and the faculty.

 

I am currently a professor in the Department of Psychology and serve as the Director of the Graduate General program. I am a second term Senator and have served previously as a Senate Alternate (15 years). I have just been elected to serve on the Faculty Assembly, beginning this Fall. I have also served on the Admission and Recruitment Committee (currently chair), the Agenda Committee, the Citation Appeals Committee, the Educational Policies and Planning Committee, the Enrollment Management Council, and the Parking and Traffic Committee.

 

The current State financial problems will make the coming year very difficult, and will require tight partnership with all administrative entities in order for our institution to continue to move forward. This is the time for strong faculty guidance, and if elected to Secretary of the Faculty, I will try to provide this level of leadership. Thank you for your consideration.

 

Mark Taggart, School of Music

Our mission statement informs us that the motto of East Carolina University is “Service”, meaning, “to serve.”  Our desires to meet the educational needs will be challenged by the continuing budget shortfalls that we are currently facing.  Our faculty must provide a strong, unified front, opposing any measures that would imperil our commitment to the achievement of excellence.

 

I have been on the faculty of ECU since 1985, where I teach music composition in the School of Music.  I have served on the Faculty Senate for fourteen of the years I’ve been here.  I have also served on the Research and Creative Activities Grants Committee, including a two-year stint as chair.  I was also chair of the Committee on Committees for two years, and continue to be a member of that committee.  I am also currently secretary of the Faculty Governance Committee.


__________________________________________________________________________________________________________

 

Faculty Senate Agenda

April 30, 2002

Attachment 2.

 

COMMITTEE ON COMMITTEES REPORT

 

Nominees for Academic, Administrative, Appellate, Board of Trustees, Student Life,

and Student Union Committee Members

Service on an academic committee is limited to election to two consecutive 3-year terms

with ineligibility for reelection to the same committee for at least one year.

 

 

ACADEMIC COMMITTEES

(3 year terms unless otherwise noted)

 

Academic Awards

(no specifications)

Term    Nominees

2005     Linda Wolfe                   Anthropology

2005     Hanna Jubran                Art

2005     Tope Bello                     Business

 

Others on the committee:

2003     Jeffrey Phipps                Theatre and Dance

2003     Ellen Arnold                   English

2004     Rose Allen                    Allied Health Sciences

2004     Charles Boklage            Medicine

 

Academic Standards

(no specifications)

Term    Nominees

2005     Catherine Rigsby           Geology

2005     Charles Hodson             Medicine

 

Others on the committee:

2003     John Tilley                     History

2003     Jim Decker                    Health and Human Performance

2003     Richard Bamberg           Allied Health Sciences

2004     Nancy House                 Art

2004     M.S. Ravi                      Mathematics

 

 

Admission and Retention Policies

(no specifications)

Term    Nominees

2005     Jan Tovey                      English

2005     Gary I. Levine                Medicine

 

Others on the committee:

2003     Dawn Clark                    Theate and Dance

2003     John Cope                     Psychology

2003     Michael Duffy                 Art

2004     Pam Mitchell                 Political Science

2004     Pamela Burton               Academic Library Services

 

 

Calendar

(no specifications)

Term    Nominees

2005     John Crammer               Computer Science

2005     Jean Hiebert                  Academic Library Services

 

Others on the committee:

2003     Robert Caprio                Theatre and Dance

2003     Charles Calhoun            History

2004     Stephen Dock                Foreign Languages

2004     Ginger Woodard             Human Environmental Science

2004     Patricia Myers               Business

 

 

Continuing and Career Education

(no specifications)

Term    Nominees

2005     Gary Marc Trube            Allied Health Sciences

2005     Thomas M. Louis           Medicine

2005     Jessica Christie             Art

 

Others on the committee:

2003     Christopher Carolan        Mathematics

2003     Nellie Droes                   Nursing

2004     Cal Christian                  Business

2004     Leslie Pagliari                Industry and Technology

 

 

Educational Policies and Planning

(no specifications)

Term    Nominees

2005     John K Davis                 Medicine

2005     Richard Mauger             Geology

 

Others on the committee:

2003     George Bailey                Philosophy

2003     James O. Smith             Business

2003     Amy Carr-Richardson     Music

2004     David Dennard               History

2004     Michael Brown               Psychology

 

 

Faculty Governance

(Members can not be elected concurrently to an appellate committee.)

 

Term    Nominees

2005     James Holloway             Business

2005     Mary Glascoff                Health Education

 

Others on the committee:

2003     Jim Joyce                      Physics

2003     Paul Hartley                  Art

2003     Linda Allred                   Psychology

2004     Mark Taggart                 Music

2004     Marti Engelke                Nursing

           

 

Faculty Information Technology

(at least 6 of whom are from academic units that are

bona fideusers of the University computation facilities)

 

Term    Nominees

2005     Karl Wuensch                Psychology

2005     Philip Rothman              Economics

 

Others on the committee:

2003     Tibor Hortobagyi             Health and Human Performance

2003     Samuel Atkinson           Medicine

2003     Jonathan Probber           Human Environmental Science

2004     James Wirth                  Computer Science

2004     Rebecca Benfield           Nursing

 

 

Faculty Welfare

(no specifications)

Term    Nominees

2005     Phil Lumsford                Industry and Technology

2005     David Lawrence              Geology

2005     Paul Spence                  Medicine

 

Others on the committee:

2003     John Bradley                 Business

2003     Marieke Van Willigen     Sociology

2004     Tracy Carpenter-Aeby     Social Work and Criminal Justice

2004     Parm Hawk                   Education

 

 

Libraries

(no specifications)

 

Term    Nominees

2005     Salman Abdulali             Mathematics

2005     Thomas H Allen             Communications

 

Others on the committee:

2003     Tom Raedeke                Health and Human Performance

2003     Gay Wilentz                  English

2004     Marianna Walker            Allied Health Sciences

2004     John Stevens                 Foreign Languages

2004     Ann Schreier                 Nursing



Research/Creative Activity Grants

(The membership of the committee shall serve according to their disciplinary expertise.  Ideally this would include seven members from the College of Arts and Sciences, with at least two each from Humanities, Social Sciences, and the Sciences/Math, and seven members from the Professional Schools and other academic units, with no more than one from each professional school. Each member shall have demonstrated accomplishment in scholarship, research, or creative activity, as evidenced by data submitted for each person nominated by the Committee on Committees or from the floor of the Faculty Senate.)

           

Term    Nominees

2005     Seodial Deana               English

2005     Britton Theurer               Music

2005     John Collins                   Philosophy

2005     Jane Painter                  Allied Health Sciences

2005     Carol Brown                   Education                                

2005     Steve Estes                   Health and Human Performance

2005     Roger Russell                Health Sciences Library

 

Others on the committee:

2003     Randall Parker               Economics

2003     Bonnie Mani                  Political Science

2003     Punam Madhok             Art

2003     Jim Chandler                 Human Environmental Science

2003     Tom McConnell              Biology

2003     Randy Daniel                 Anthropology

2004     Yu (Frank) Yang            Chemistry

 

 

Student Academic Appellate

(no specifications)

 

Term    Nominees

2005     Janice Neil                    Nursing

2005     Michael Schinasi           Foreign Language

 

Others on the committee:

2003     Jonathan Wacker           Music

2003     Janice Lewis                  Academic Library Services

2003     Pat Dunn                       Health and Human Performances

2004     George Williams            Education

2004     Tom Durham                  Psychology

 

 

Student Scholarships, Fellowships, and Financial Aid

(no specifications)

 

Term    Nominees

2005     Cynthia B Green            Art

2005     Karen Sullivan                Allied Health Sciences

2005     John Reisch                  Business

 

Others on the committee:

2003     Paul Spence                  Medicine

2003     Nancy Shires                 Academic Library Services

2004     James McKernan           Education

2004     Elizabeth Sharpe           Social Work and Criminal Justice

 

 

Teaching Grants

 (The membership of the committee shall serve according to their disciplinary expertise.  Ideally this would include six members from the College of Arts and Sciences, with at least two each from Humanities, Social Sciences, and the Sciences/Math, and six members from the Professional Schools and other academic units, with no more than one from each professional school. )

 

Term    Nominees

2005     Sharon M Ballard           Human Environmental Sciences

2005     Natalie Stewart              Theatre and Dance

2005     Robin Webb-Corbett       Nursing

 

Others on the committee:

2003     Karen Mulcahy              Geography

2003     David Pravica                 Mathematics

2003     Randy Joyner                Education

2003     Lessi Bass                    Social Work

2003     Ed Schumacher             Economics

2004     Sherralyn Cox                Medicine

2004     Tim Gavin                      Health and Human Performance

2004     Anthony Capehart          Biology

2004     Margaret Bauer              English

 

 

University Budget

(no specifications)

Term    Nominees

2005     Henry Ferrell                  History

2005     Art Rodriguez                Chemistry

 

Others on the committee:

2003     Rick Niswander              Business

2003     Bob Hanrahan                Medicine

2003     Katie Walsh                  Health and Human Performance

2004     Linda Mayne                  Nursing

2004     Patricia Clark                 Theatre and Dance

 

 

Unit Code Screening

(no specifications)

Term    Nominees

2005     Ken MacLeod                Business

2005     Richard Pozzuto            Social Work and Criminal Justice

 

Others on the committee:

2003     Ralph Scott                   Academic Library Services

2003     Greg Lapicki                  Physics

2003     Kyle Summers               Biology

2004     Jen-Jar Lin                     Medicine

2004     Garris Conner                Nursing

 

University Curriculum

(no specifications)

Term    Nominees

2005     Ron Graziani                 Art

2005     Elizabeth Smith             Academic Library Services

2005     Timothy D Hudson         Mathematics

2005     Linda Godbold               Computer Sciences

 

Others on the committee:

2003     Dale Knickerbocker        Foreign Languages

2003     David Batie                    Industry and Technology

2003     Thomas Skalko              Health and Human Performance

 

 

ADMINISTRATIVE COMMITTEES

(3 year terms unless otherwise noted)

 

Service on an administrative committee is limited to election to two consecutive 3-year terms with ineligibility for reelection to the same committee for at least one year.

 

Citation Appeals

(1 year term)

Term    Nominees

2003     Thomas H. Allen            Communication and Broadcasting

2003     Randy Joyner                Educational Leadership

2003     Jane Painter                  Allied Health Sciences

2003     David Bjorkman             Chemistry

 

 

Faculty and Staff Benefits

(no specifications)

Term    Nominee

2005     Beth Winstead               Academic Library Services

 

Others on the committee:

2003     Monica Hough               Allied Health Sciences

2004     Cynthia Bickley-Green    Art

 

Parking and Transportation

(no specifications)

Term    Nominees

2005     Gil Leebrick                   Art

2005     Catherine Rigsby           Geology

 

Others on the committee:

2003     David Bjorkman             Chemistry

2004     John Bradley                 Business

 

Research Ethics Review

(no specifications)

Term    Nominee

2005     Charles Hodson             Medicine

 

Others on the committee:

2003     Nancy Stephenson         Nursing

2004     Laura McArthur              Human Environmental Science

 

University Athletic

(no specifications)

Term    Nominees

2005     Linda Godbold               Communications and Broadcasting

2005     John Reisch                  Accounting

 

Others on the committee:

2003     Paul Alston                   Allied Health Sciences

2004     Alta Andrews                 Nursing

2004     Dennis Chestnut            Psychology

           

University Award

(1 year term)

Term    Nominee

2003     Michael Schinasi           Foreign Language

 

 

 

BOARD OF TRUSTEES COMMITTEE

(3 year terms)

 

Honorary Degrees, Awards, and Distinctions

(no specifications)

Term    Nominees

2005     Seodial Deena               English

2005     Andrew Stewart             Allied Health Sciences

 

Others on the Committee:

2003     Linda Allred                   Psychology

2003     Tom Raedeke                Health and Human Performance

2004     Nancy Shires                 Academic Library Services

 

 

 

STUDENT LIFE COMMITTEE

(3 year terms)

 

Academic Integrity

(no specifications)

 

Term    Nominee

2005     Richard Pozzuto            Social Work and Criminal Justice

 

Others on the committee:

2003     Christine Hutchins          English            

2003     Bryna Coonin                 Academic Library Services

2004     Saeed Dar                     Medicine

 

2003     Said Said                      Mathematics                             Alternate

2003     Anne Dickerson             Allied Health Sciences               Alternate                                                           

2004     Susan Gardner              Academic Library Services          Alternate

2004     Britton Theurer               Music                                       Alternate

 

 

 

APPELLATE COMMITTEES

(3 year terms unless otherwise noted)

 

 

Due Process

(full-time, permanently tenured voting faculty member holding no administrative title and

members can not be elected concurrently to the Faculty Governance Committee.)

 

 

Term    Nominees

2005     Britton Theurer               Music

2005     Greg Lapicki                  Physics

2005     Thomas Allen                Communication and Broadcasting           Alternate

 

Others on the committee:

2003     Ralph Scott                   Academic Library Services

2003     Dan Schisler                  Business

2004     Rick Taylor                    English

2003     Patricia Anderson          Education                                  Alternate

2003     James O Smith              Business                                   Alternate

2004     Dorothea Handron          Nursing                                     Alternate

2004     Jeanette Dolezal            Medicine                                   Alternate

 

 

 

Faculty Grievance

(8 members and 2 alternates, each of whom is a full-time voting faculty member without administrative appointment, with representation from each professorial rank and members can not be elected concurrently to the Faculty Governance Committee.)

 

 

Term    Nominees

2005     Cathy Hall                     Psychology

2005     Myra Brown                   Allied Health Sciences

2005     Chris Ulfers                   Music

2004     Michael Schinasi           Foreign Language                      Alternate

2005     Hanna Jubran                Art                                            Alternate

 

Others on the committee:

2003     Donald Fletcher             Medicine

2003     Christine Hutchins          English

2003     Joe Ciechalski               Education

2004     Gene Hughes                Business

2004     Bertus Ferreira               Social Work and Criminal Justice

 

 

Grievance Board

(permanently tenured voting faculty member holding no administrative title;

members of the board whose terms have expired are ineligible for membership

on the board for a period of three years after the expiration of their terms;

members can not be elected concurrently to the Faculty Governance Committee.)

 

Term    Nominees

2005     Marcella Ruiz-Fuenes     Foreign Language

2005     Andrew Stuart                Allied Health Sciences

2005     Patricia Anderson          Education

2005     Tinsley Yarbrough          Political Science

2005     Alexandra Shlapentokh   Math                                         Alternate

2005     Mary Kirkpatrick            Nursing                                     Alternate

 

Others on the committee: 

2003     Charles Hodson             Medicine

2003     Dennis Chestnut            Psychology

2003     Richard Bloch                Medicine

2003     Susan McCammon        Psychology                               Alternate

2003     Terri Woods                   Geology                                    Alternate

2003     Ken Wilburn                  History                                      Alternate

 

Hearing

            (full-time, permanently tenured voting faculty member holding no administrative title and

members can not be elected concurrently to the Faculty Governance Committee.)

 

Term    Nominees

2005     Belinda Lee                   Nursing

2005     Art Rodriguez                Chemistry

2005     Jack Karns                    Business                                               Alternate

2005     Boni Boswell                 Health and Human Performance              Alternate

 

Others on the committee:

2003     Pat Dunn                       Health and Human Performance

2004     Timothy Hudson             Mathematics

2004     Saeed Dar                     Medicine

2003     Beth Winstead               Academic Library Services          Alternate

2003     Stephen Willis               Medicine                                   Alternate

2004     George Williams            Education                                  Alternate

 

 

Reconsideration

            (full-time, permanently tenured voting faculty member holding no administrative title and

members can not be elected concurrently to the Faculty Governance Committee.)

 

Term    Nominees

2005     Paul Gemperline            Chemistry

2005     Marie Farr                     English

2005     Donald Neal                   Geology                                    Alternate

2005     Linda Mooney                Sociology                                  Alternate

 

Others on the committee:

2003     Monica Hough               Allied Health Sciences

2004     James McKernan           Education

2004     Sylvia Brown                  Nursing

2003     Samuel Atkinson           Medicine                                   Alternate

2003     Punam Madhok             Art                                            Alternate

2004     Nancy Shires                 Academic Library Services          Alternate

 

 

STUDENT UNION COMMITTEES

(no specifications, 1 year terms)

 

Barefoot

Term    Nominees

2003     Carolyn Willis                Academic Library Services

2003     Roger Russell                Health Sciences Library

 

Cultural Awareness

 

Term    Nominees

2003     Mario Rey                     Music

2003     Sharon Ballard               Human Environmental Sciences

 

Films

 

Term    Nominees

2003     Karen Sullivan                Allied Health Sciences

2003     Ralph Scott                   Academic Library Services

 

Marketing

 

Term    Nominees

2003     Elizabeth Smith             Academic Library Services

2003     Clark Nall                      Academic Library Services

 

Popular Entertainment

 

Term    Nominee

2003     Britton Theurer               Music

 

Spectrum

 

Term    Nominees

2003     David Bjorkman              Chemistry

2003     Ronda L. Spence           Medicine

 

Visual Arts

 

Term    Nominees

2003     Hanna Jubran                Art

2003     Gil Leebrick                   Art                   


_________________________________________________________________________________________________________

 

Faculty Senate Agenda

April 30, 2002

Attachment 3.

 

ELECTION OF COMMITTEE ON COMMITTEES MEMBERS

(no specifications, 2 year terms)

 

Terms expiring:          

2002     Donald Neal                   Geology

2002     Mark Taggart                 Music

2002     Gene Tranbarger            Nursing

             

Others on the committee:       

2003     Richard Miller                Philosophy

2003     Ralph Scott                   Academic Library Services

2003     Henry Ferrell                  History

 

 

 

 

ELECTION OF AGENDA COMMITTEE MEMBERS

(no specifications, 1 year terms)

 

Terms expiring:

2002     Rick Niswander              Business

2002     John Cope                     Psychology

2002     David Pravica                 Mathematics

2002     Mark Taggart                 Music

2002     Purificacion Martinez      Foreign Languages