MENU
 
Faculty Senate



blank


 
fsonline_large
purple
Faculty Officers
Faculty Senate
Faculty Manual
University Standing Committees
Faculty Assembly
Academic Unit Codes of Operation
University Calendars
undefined


EAST CAROLINA UNIVERSITY
2005-2006 FACULTY SENATE

The organizational meeting for the 2005-2006 Faculty Senate was held on Tuesday, April 26, 2005, in the Mendenhall Student Center.

Agenda Item I.  Call to Order

Catherine Rigsby (Geology), Chair of the Faculty, called the meeting to order at 2:10 p.m.

Agenda Item II.           Roll Call
Senators absent were:  Professors Deena (English), Dobbs (Medicine), Pofahl (Medicine), Willson (Medicine), Yalcin (Philosophy), Allred (Psychology), Faculty Assembly Delegate Killingsworth, Administrative Council Representative Varner,  Past Chair of the Faculty Niswander, Vice Chancellors Gilbert, Lewis, and Smith, and Chancellor Ballard.

Alternates present: Whaley for Painter (Allied Health Sciences), Wolfe for Avenarius (Anthropology), Bullington for Tropf (Communication), Marsal for Ross (Criminal Justice), and Boklage for Fletcher (Medicine). 

Announcements
A preliminary call for nominations for the Board of Governors Award for Excellence in Teaching, Board of Governors Distinguished Professor for Teaching Award, Alumni Award for Outstanding Teaching, and University Award for Outstanding Teaching will be distributed soon to all academic unit heads.   Copies of the different award nominating procedures are available in the Center for Faculty Development (124 Ragsdale) and online at: http://www.ecu.edu/fsonline/AcademicCommittees/aa/academicawards.htm.  The nomination materials will be due in September 2005, with the award winners recognized in Spring 2006.

 

2006-2007 applications for both Research/Creative Activity Grants and Teaching Grants are now available on the Faculty Senate web sites noted below and in the Faculty Senate office, 140 Rawl Annex.   Please call the Faculty Senate office at 328-6537 if you have any questions. 

 

Research/Creative Activity Grant Applications - due 12:00 noon on Wednesday, September 14, 2005.

http://www.ecu.edu/fsonline/AcademicCommittees/rg/researchgrants.htm

 

Teaching Grant Applications - due 12:00 noon on Monday, October 3, 2005.

http://www.ecu.edu/fsonline/AcademicCommittees/tg/teachinggrants.htm

 

Faculty interested in periodically receiving issues of The Chronicle of Higher Education are asked to call the Faculty Senate office at 328-6537 and place their name on a list for distribution. 

 

2005-2006 Faculty Senate and Agenda Committee Meeting Dates are as follows:

Agenda Committee will meet:                     Faculty Senate will meet:

August 30, 2005                                            September 13, 2005

September 27, 2005                                    October 11, 2005

October 25, 2005                                          November 8, 2005

November 22, 2005                                      December 6, 2005

January 17, 2006                                          January 31, 2006

February 7, 2006                                          February 21, 2006

March 7, 2006                                               March 21, 2006

April 4, 2006                                                  April 18, 2006

                                                                        April 25, 2006, Organizational Meeting     

 

Information about the 2005-2006 ECU Undergraduate Catalog Interactive CD Guide is available online at http://www.ecu.edu/fsonline/AcademicCommittees/cu/OfficialCatalogPlan.htm. Campus distribution of the Interactive CD Guide and limited number of printed catalogs is scheduled for June 2-7, 2005.

Special thanks were extended to the following Faculty Senate alternates who served as tellers during the meeting:  Michele Eble (English), Bryna Coonin (Academic Library Services), and Len Rhodes (Business).           

Agenda Item III.  Report of Committees
A.        Nominating Committee for Faculty Officers
John Cope (Psychology), a member of the Committee, presented a slate of nominees for the three Faculty Officer positions.  Following elections, the following faculty members were elected to serve as the 2005-2006 Faculty Officers:

Catherine Rigsby (Geology), Chair of the Faculty
Dee Dee Glascoff (Health and Human Performance), Vice Chair of the Faculty
Christine Zoller (Art and Design), Secretary of the Faculty

B.        Committee on Committees Report
Henry Ferrell (History), Chair of the Committee, presented a slate of nominees for the Academic, Administrative, Appellate, Board of Trustees, Student Life and Student Union Committees.  Following elections, the following faculty members noted in bold print were elected to serve new terms on the various Committees. Information relating to the various committee charges are available online at http://www.ecu.edu/fsonline/MiscDocuments/BriefDescriptionsAllCmtes.htm.  All committee members will be notified via email of committee organizational meeting dates in the Fall.  Please call the Faculty Senate office at 328-6537 if you have any questions. 

                                                                ACADEMIC COMMITTEES

 Academic Awards Committee

 

 

 

 

 Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

 

Chris Jantzen

Mathematics

2006

Austin 224C

328-1897

 

Ludmila Cope

English

2006

Bate 2150

328-6411

 

 

Charles Boklage  

Medicine

2007

Brody 3E142E

744-2301

 

 

Carey Martin

Communication

2007

Joyner 1424

328-0432

 

 

Jennifer Williams

Education

2008

Speight 230

328-5590

 

 

Bob Lust

Medicine

2008

Brody 6N96

744-2762

 

 

Patricia Dragon

Academic Library Svcs

2008

Joyner 1204

328-0296

 

 

 

 

 

 

 


 Academic Standards Committee

 

 

 

 

 Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

 

 

James Decker  

Health & Human Perf.

2006

Minges 75

328-0001

 

 

George Bailey 

Philosophy

2006

Brewster A330

328-6121

 

 

Kenneth Bass

Business

2006

Bate 3112

328-6384

 

 

Margaret Bauer

English

2007

Bate 2134

328-1537

 

 

Thomas McConnell

Biology

2007

Howell N305

328-4244

 

 

Lora Smith-Canter

Education

2008

Speight 230

328-5589

 

 

Mark Richardson

Music

2008

Fletcher 368

328-4809

 

 

     Admission and Retention Policies Committee

 Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

Frederic Fladenmuller

Foreign Languages

2006

Bate 3307

328-6043

Larry Seese 

Business

2006

Bate 3128

328-6568

Randy Parker

Economics

2006

Brewster A422

328-6755

Shahnaz Aziz

Psychology

2007

Rawl 106

328-6800

Natalie Stewart

Theatre and Dance

2007

Messick 216

328-2110

Wendy Sharer

English

2008

Bate 2201

328-6698

John Kerbs

Criminal Justice

2008

Rivers 279D

328-5546

  

     Calendar Committee

 Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

Rebecca Powers 

Sociology

2006

Brewster A408

328-4885

Punam Madhok

Art and Design

2006

Jenkins 1319

328-6262

Stephen Dock

Foreign Languages

2007

Bate 3303

328-6024

Trey Martindale

Education

2007

Joyner East 102

328-2315

Jonathan Dembo

Academic Library Svcs

2007

Joyner 4th Fl

328-6671

Shanan Gibson

Business

2008

Bate 3103

328-6354

John Crammer

Math

2008

Sci. & Tech C111

328-9690

 

     Continuing and Career Education Committee

 Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

Bruce Southard

English

2006

Bate 2203

328-6378

Stacy Baggett

Academic Library Svcs

2006

Joyner 1200

328-2199

Linda James

Education

2007

Austin 211

328-6117

Tijjani Mohammed

Tech & Computer Sc

2007

Sci. & Tech. C115

328-9668

Sharon Sarvey

Nursing

2008

Rivers 206

328-4327

Jocelyn Nelson

Music

2008

Fletcher 336

328-1255

Katherine Carroll

Interior Design & Merch.

2008

Rivers 257

328-6929

 

     Educational Policies and Planning Committee

 Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

Alexandra Shlapentokh

Mathematics

2006

Austin 231

328-4108

Bruce Albright

Allied Health Sciences

2006

Belk Annex 3

328-2220

Patrick Pease

Geography

2006

 Brewster A221

328-6624

Caren Jordan

Psychology

2007

Rawl 310

328-4342

Dale Knickerbocker

Foreign Languages

2007

Bate 3304

328-6521

Leslie Pagliari

Tech & Computer Sc

2008

Sci & Tech 405

328-9663

David Weismiller

Medicine

2008

Brody 4N66

744-2608

 

      Faculty Governance Committee

Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

Nanyoung Kim

Art and Design

2006

Jenkins 1317

328-1298

Tinsley Yorbrough

Political Science

2006

Brewster A135

328-6189

Edson Justiniano 

Physics

2006

Howell E109

328-1855

Patricia Anderson 

Education

2007

Speight 302

328-4123

Bob Morrison

Chemistry

2007

Science 503

328-9814

Purificacion Martinez

Foreign Languages

2008

Bate 3308

328-6522

John Cope

Psychology

2008

Rawl 110

328-6497

 

      Faculty Information Technology Review

Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

Elaine Seeman

Business

2006

Bate 3132

328-6347

Paul Fletcher

Medicine

2006

Brody 4W46B

744-2699

Yong Wang     

Geography

2006

Brewster A223

328-1043

Audrey Kilgore

Art and Design

2007

Jenkins 1308

328-1296

Mohamad Kashef

Tech & Computer Sc

2007

Rawl 121

328-1284

Karl Wuensch

Psychology

2008

Rawl 137

328-4102

Mike Felts

Health & Human Perf.

2008

Christenbury 201

328-4636

 

     Faculty Welfare Committee

Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

Don Holbert

Allied Health Sciences

2006

Belk Annex 316

328-4416

William Sugar  

Education

2006

Joyner East 113

328-1546

Melissa Nasea 

Health Sciences Library

2007

Brody 1L23

744-2235

David Lawrence

Geology

2007

Graham 210

328-4393

Jan Salstrom

Medicine

2008

PCMH 164 TA

744-3899

Dawn Clark

Theatre and Dance

2008

Messick 213

328-6325

Susan McGhee

Health & Human Perf.

2008

Minges 172

328-4640

 

     Libraries Committee

Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

Susan DelVecchio  

Business

2006

Bate 3416

328-6595

Thomas Douglas 

English

2006

Ragsdale 005A

328-6723

Mairanna Walker 

Allied Health Sciences

2007

Belk Annex 2

328-4402

Michael Duffy

Art and Design

2007

Jenkins 1334

328-6265

James Wirth

Tech & Computer Sc

2007

Austin 234

328-6421

Lillian Burke

Medicine

2008

Brody 3E127

744-2560

Salman Abdulali

Math

2008

Austin 330

328-4104

 

     Research/Creative Activity Grants Committee

Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

Marieke Van Willigen

Sociology

2006

Brewster A406

328-6092

Paul Gares

Geography

2006

Brewster A224

328-6084

Leslie Omoruyi

Political Science

2006

Brewster A132

328-1063

Jonathan Reed

Psychology

2006

Rawl 216

328-6244

Mark Jones  

Criminal Justice

2006

Ragsdale 212

328-4190

Jeff Phipps

Theatre and Dance

2006

McGinnis B1

328-4071

Anthony Overton

Biology

2007

Jenkins 1111

328-1756

Elias Katsoulis

Math

2008

Austin 333

328-6132

Seodial Deena

English

2008

Bate 2130

328-6683

Suzanne Orr

Health and Human Perf.

2008

Christenbury 200

328-2526

Daniel Wong

Allied Health Sciences

2008

Belk 312

328-4425

Tarek Abdel-Salem

Tech & Computer Sc

2008

Sci & Tech 206

328-9649

Mary Schmidt

Education

2008

Speight 137

328-1102

Jeff Bair

Music

2008

Fletcher 372

328-1254

 

     Student Academic Appellate Committee

 Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

Greg Lapicki

Physics

2006

Howell E308

328-6894

Janice Lewis 

Academic Library Svcs

2006

Joyner 1005

328-2267

Mario Rey

Music

2006

Fletcher 266

328-6197

Victor Aeby

Health and Human Perf

2007

Christenbury 110

328-4650

Jeni Parker 

Theatre and Dance

2007

Messick 109

328-6327

Tom Durham

Psychology

2008

Rawl 215

328-6118

Dee Dee Glascoff

Health & Human Perf.

2008

Minges 161

328-6583

 

     Student Scholarships, Fellowships, And Financial Aid Committee  

 Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

Chal Benson    

Mathematics

2006

Austin 224B

328-6574

Brent Henze

English

2006

Bate 2149

328-6699

Anthony Overton

Biology

2007

Science S215A

328-6760

David Ozag

Education

2007

Bate 2316

328-6549

David Siraj

Medicine

2008

Brody 3E117

744-2550

Pam Burton

Academic Library Svcs

2008

Joyner 1402

328-2198

Jill Carlson

Theatre and Dance

2008

Messick 209

328-6390

 

     Teaching Grants Committee

 Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

Carmen Russoniello

Health & Human Perf.

2006

Minges 161

328-0024

Blaise Williams 

Allied Health Sciences

2006

Belk Annex 3

328-4451

Jean-Luc Scemama

Biology

2006

Howell N203

328-1838

Harold Stone       

Tech & Computer Sc

2006

Rawl Annex 139

328-1271

Gail Ratcliff

Mathematics

2006

Austin 129

328-1881

Hanna Jubran

Art and Design

2007

Jenkins 127

328-1303

Carol Jenkins

Social Work

2007

Ragsdale 203

328-2986

Hussein Abaza

Tech & Computer Sc

2007

Rawl 

328-4140

Tony Capehart

Biology

2007

Howell C407

328-6296

Rebecca Torres

Geography

2008

Brewster A-239

328- 1039

Jan Tovey

English

2008

Bate 2125

328-1544

Gerald Prokopowicz

History

2008

Brewster A307

328-1027

 

     Unit Code Screening Committee

 Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

Christine Zoller

Art and Design

2006

Jenkins 1314

328-1319

Beth Velde 

Allied Health Sciences

2006

A.Health Tr 306B

328-2301

Andrew Morehead 

Chemistry

2006

Science S-564

328-9798

Garris Conner 

Nursing

2007

Rivers

328-2330

Bob Denney

Psychology

2007

Rawl 223

328-1374

Bryna Coonin

Academic Library Svcs

2008

Joyner 3403

328-0431

Kevin Moll

Music

2008

Fletcher 313

328-1250

 

     University Athletics Committee

 Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

Mark Taggart

Music

2006

Fletcher 366

328-4278

 

Marty Schultz

Sociology

2007

Brewster A-401

328-6883

 

Alta Andrews

Nursing

2007

Rivers 239

328-4323

 

Terry Senne

Health & Human Perf.

2008

Minges 152

328-4643

 

Glenn Rohrer

Social Work

2008

Rivers 336

328-4224

 

 

     University Budget Committee

 Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

Nancy House

Art and Design

2006

Jenkins 1318

328-1310

Art Rodriguez

Chemistry

2006

Sci and Tech 571

328-9802

Ralph Scott 

Acad. Library Services

2006

Joyner 1406

328-0265

Cal Christian

Business

2007

Whichard 221A

328-6633

Carol Lust

Allied Health Sciences

2007

Belk 306A

328-4443

Michael Poock

Education

2008

Speight 307

328-5582

Ray Webster

Psychology

2008

Rawl 238A

328-6202

 

     University Curriculum Committee

 Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

Michael Schinasi

Foreign Languages

2006

Bate 3309

328-6534

Ellen Arnold 

English

2006

Bate 2145

328-6663

Cheryl Estes 

Health & Human Perf.

2006

Minges A11

328-4638

Tim Hudson

Mathematics

2008

Austin 229

328-6703

Janice Neil

Nursing

2008

Rivers 115

328-1225

Alice Arnold

Art and Design

2008

Jenkins 1315

328-6475

Janice Lewis

Academic Library Svcs

2008

Joyner 1005

328-2267

   

                                                                ADMINISTRATIVE COMMITTEES


Copyright Committee

 

 

 

 Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

 

Susan Craft

Health Sciences Library

2006

Brody 1L09

744-2904

 

Carmen Russoniello

Health & Human Perf.

2006

Minges 161

328-0024

 

Leonard Trujillo

Allied Health Sciences

2007

Belk 316

328-2755

 

Maureen Ellis

Education

2008

Bate 2315

328-1480

 

Lisa Baricella

Academic Library Svcs

2008

Joyner 1201

328-0838

 

 

 Faculty and Staff Benefits Committee

 

 

 

 Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

 

Marieke Van Willigen

Sociology

2006

Brewster A406

328-6092

 

David Rosenthal

Business

2007

Bate 3132

328-5349

 

Jan Salstrom

Medicine

2008

PCMH 134 TA

744-3899

 


 Information Resources Coordinating Council

 

 

 

 Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

 

Paul Fletcher

Medicine

2006

Brody 4W46B

744-2699

 

Chal Benson

Mathematics

2006

Austin 224B

328-6574

 

Nancy Shires

Academic Library Svcs

2006

Joyner 3300

328-6838

 



 Parking and Transportation Committee

 

 

 

 Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

 

Gil Leebrick

Art and Design

2005

Jenkins Glry

328-1312

 

Dee Dee Glascoff

Health and Human Perf

2005

Minges 161

328-6583

 

James Kohlmeyer

Business

2006

Bate 3125

328-6592

 

Henry Ferrell

History

2007

Brewster

328-6326

 

John Bradley

Business

2008

Bate 3406

328-6801

 

Ralph Scott

Academic Library Svcs

2008

Joyner 4106

328-0265

 

 

 Research Ethics Oversight Committee

 

 

 

 Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

 

Charles Hodson

Medicine

2006

Brody 7W58

744-2008

 

Nancy Stephenson

Nursing

2006

Rivers 201

328-1235

 

Michelle Eble

English

2007

Bate 2123

328-6003

 

 

                                                                  APPELLATE COMMITTEES

     Due Process Committee

 Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

Christine Zoller    

Art and Design

2006

Jenkins 1314

328-1319

Ralph Scott           

Academic Library Svcs

2006

Joyner 1406

328-0265

Peggy Whittman  

Allied Health Sciences

2007

Belk 306D

328-4438

Mark Taggart

Music

2008

Fletcher 366

328-4278

Michael Schinasi

Foreign Languages

2008

Bate 3309

328-6534

          Alternate Members

 

 

 

 

Bruce Albright

Allied Health Sciences

2006

Belk Annex 3

328-2220

Frederick Fladenmuller

Foreign Languages

2006

Bate 3307

328-6043

Linda Allred

Psychology

2007

Rawl 132

328-4341

Richard Bloch

Medicine

2007

Brody 4E65A

744-3324

Alice Arnold

Art and Design

2008

Jenkins 1315

328-6475

 

     Faculty Grievance Committee

Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

Sudesh Kataria

Medicine

2006

Brody 3E130A

744-3198

Henry Ferrell

History

2006

Brewster A-317

328-6326

John Cope      

Psychology

2006

Rawl 110

328-6497

Gene Hughes      

Business

2007

Bate 3107

328-6026

Hanna Jubran

Art and Design

2007

Jenkins 127

328-1003

Dody McMillen

Allied Health Sciences

2008

N/A 126

744-1112

Katherine Oconnor

Education

2008

Speight 210

328-5323

Jan Mayo

Academic Library Svcs

2008

Joyner 1200

328-0293

          Alternate Members

 

 

 

 

Steven Mark

Education

2007

Bate 2311

328-5335

David Chalcraft

Biology

2008

Belk S204

328-2797

 

     Grievance Board

Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

Jonathan Wacker  

Music

2006

Fletcher 383

328-6566

Punam Madhok

Art and Design

2006

Jenkins 1319

328-6262

Kathleen Treole Cox

Allied Health Sciences

2006

Belk Annes 2

328-5120

Patrick Pease

Geography

2008

Brewster A221

328-6624

Ray Webster

Psychology

2008

Rawl 238A

328-6202

John Crammer

Tech & Computer Sc.

2008

Sci & Tech C111

328-9690

Mary Schmidt

Education

2008

Speight 137

328-1102

          Alternate Members

 

 

 

 

Jeff Phipps

Theatre and Dance

2006

McGinnis B1

328-4071

Judy Bernhardt

Nursing

2006

Rivers

328-4300

Angela Thompson

History

2006

Brewster A315

328-1026

Joe Ciechalski

Education

2008

Ragsdale 225

328-4218

Joseph Kalinowski

Allied Health Sciences

2008

Gville Cntr 2200

328-9852

 

     Hearing Committee

Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

Beth Winstead     

Academic Library Svcs

2006

Joyner 1601

328-0247

Greg Lapicki          

Physics

2007

Howell E308

328-6894

Beth Velde

Allied Health Sciences

2007

AHS Trailer 306B

328-2301

Tim Hudson

Math

2008

Austin 229

328-6703

Claudia Sibata

Medicine

2008

L. Jenkins 172 A

744-3712

          Alternate Members

 

 

 

 

Richard Mauger

Geology

2006

Graham 201

328-6016

Leslie Pagliari

Tech & Computer Sc

2006

Sci & Tech 403

328-9663

K. Gopalakrishnan

Tech & Computer Sci.

2007

Science 114

328-9688

Maury York

Academic Library Svcs

2008

Joyner 3300

328-0252

Yong Wang

Geography

2008

Brewster A 223

328-1043

 

     Reconsideration Committee                                                                                                         

Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

Paul Gares

Geography

2006

Brewster A224

328-6084

Elizabeth Smith  

Academic Library Svcs

2007

Joyner 3300

328-0297

Michael Duffy        

Art and Design

2007

Jenkins 1334

328-6265

Gary Levine

Medicine

2008

Family Med

744-2059

Connie Ciesielski

Tech & Computer Sc

2008

Rawl 336

328-4139

          Alternate Members

 

 

 

 

Robin Webb-Corbett

Nursing

2006

Rivers 207

328-1232

Nick Georgalis

Philosophy

2006

Brewster A324

328-6106

Mark Taggart

Music

2007

Fletcher 366

328-4278

Michael Rastatter

Allied Health Sciences

2008

Gville Cntr 2203

328-4404

Donald Neal

Geology

2008

Graham 310

328-4392

 

                                                                 BOARD OF TRUSTEES COMMITTEE

 

     Honorary Degrees, Awards and Distinctions Committee                                                            

Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

Cynthia Bickley-Green

Art and Design

2006

Rawl 132

328-1293

Linda Allred

Psychology

2006

Rawl 132

328-4341

Seodial Deena

English

2007

Bate 2130

328-6683

Mark Taggart

Music

2007

Fletcher 366

328-4278

Ralph Scott

Academic Library Svcs

2008

Joyner 4106

328-0265


                                                                  STUDENT LIFE COMMITTEE

      Academic Integrity Board                                                                                                             

Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

Carl Swanson

History

2006

Brewster A319

328-6485

Linda Mooney

Sociology

2006

Brewster A409

328-6137

Timm Hacket

English

2007

Bate 2106

328-6388

Maureen Ellis

Education

2008

Bate 2315

328-1480

          Alternate Members

 

 

 

 

Kimberly Floyd

Education

2006

Irons Dec 130

328-2749

Chris Carolan

Math

2006

Austin 125A

328-2130

David Rosenthal

Business

2007

Bate 3132

328-5349

Steven Mark

Education

2007

Bate 2311

328-5335

 

                                                                   STUDENT UNION COMMITTEES

      Barefoot Committee                                                                                                                    

Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

Joseph Thomas

Academic Library Svcs

2006

Joyner 1004

328-2266

Bob Lust

Medicine

2006

Brody 6N96

744-2762

 

      Cultural Awareness Committee                                                                                                  

Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

Michael Brown

Psychology

2006

Rawl 112

328-4170

Dwad Siraj

Medicine

2006

Brody 3E117

744-2550

 

     Films Committee                                                                                                              

Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

Jefffrey Lee

Communication

2006

Joyner E107A

328-2550

Jill Carlson

Theatre and Dance

2006

Messick 209

328-6390

 

     Popular Entertainment Committee                                                                                                           

Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

Mark Richardson

Music

2006

Fletcher 368

328-4809

 

     Spectrum Committee                                                                                                                   

Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

Jean Hiebert

Academic Library Svcs

2006

Joyner 1st fl

328-2261

Chuck Tanner

Health & Human Perf

2006

Ward 383

328-4683

  

  Visual Arts Committee                                                                                                                  

Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

Sue Steinweg

Education

2006

Speight 231

328-2629

Michael Dixon

Fine Arts & Comm.

2006

Whichard 221

328-6567

 

C.        Election of Members to the Committee on Committees
Following a call for nominations to fill the three vacancies on the Committee on Committees, the following faculty members were elected to serve by acclamation to serve:

Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

Mark Taggart       

Music

2006

Fletcher A-311

328-4278

Paul Gares

Geography

2006

Brewster A-224

328-6084

Michele Eble

English

2006

Bate 2142

328-6003

Ralph Scott       

Academic Library Services

2007

Joyner 4106

328-0265

Elizabeth Hodge

Education

2007

Bate 2314

328-6175

Henry Ferrell

History

2007

Brewster A-317

328-6326

D.        Election of Members to the Agenda Committee
Following a call for nominations to fill the five vacancies on the Committee on Committees, the following faculty members were elected to serve one-year terms:

 

Name

Academic Unit

Term

Office Location

Office Phone

Jan Tovey

English

2006

Bate 2125

328-1544

Ken Wilson

Sociology

2006

Brewster A418

328-4897

Louis Warren

Education

2006

Speight 206

328-4124

Mark Sprague

Physics

2006

Howell Sc E310

328-1862

Mark Taggart

 Music

2006

Fletcher A-311

328-4278

There being no further business, the meeting adjourned at 3:55 p.m.

Respectfully submitted,

Lori Lee
Administrative Officer
Faculty Senate