MENU
Banner

Research

Names and department affiliations of faculty and staff engaged in sustainability research at East Carolina University 2014-15:

 

Lead Principal Investigator

 
 

Department

 
 

Megan Perry

 
 

A&S - Anthropology

 
 

Anthony Overton

 
 

A&S - Biology

 
 

Ariane Peralta

 
 

A&S - Biology

 
 

Ashley Egan

 
 

A&S - Biology

 
 

Baohong Zhang

 
 

A&S - Biology

 
 

Beth Thompson

 
 

A&S - Biology

 
 

Carol Goodwillie

 
 

A&S - Biology

 
 

Christopher Balakrishnan

 
 

A&S - Biology

 
 

Claudia Jolls

 
 

A&S - Biology

 
 

Edmund Stellwag

 
 

A&S - Biology

 
 

Elizabeth Ables

 
 

A&S - Biology

 
 

Heather Vance Chalcraft

 
 

A&S - Biology

 
 

Jeffrey McKinnon

 
 

A&S - Biology

 
 

Jinling Huang

 
 

A&S - Biology

 
 

John Stiller

 
 

A&s - Biology

 
 

Kyle Summers

 
 

A&S - Biology

 
 

Marcelo Ardon-Sayao

 
 

A&S - Biology

 
 

Matthew Schrenk

 
 

A&S - Biology

 
 

Michael McCoy

 
 

A&S - Biology

 
 

Richard Rheinhardt

 
 

A&S - Biology

 
 

Susan McRae

 
 

A&S - Biology

 
 

Xiaoping Pan

 
 

A&S - Biology

 
 

Yong Zhu

 
 

A&S - Biology

 
 

Anthony Kennedy

 
 

A&S - Chemistry

 
 

Kwang Lim

 
 

A&S - Chemistry

 
 

Shouquan Huo

 
 

A&S - Chemistry

 
 

Jamie Kruse

 
 

A&S - Economics

 
 

Nicholas Rupp

 
 

A&S - Economics

 
 

Randall Parker

 
 

A&S - Economics

 
 

Donna Kain

 
 

A&S - English

 
 

William Banks

 
 

A&S - English

 
 

Burrell Covey

 
 

A&S - Geography & Planning

 
 

John Weitz

 
 

A&S - Geography & Planning

 
 

Thad Wasklewicz

 
 

A&S - Geography & Planning

 
 

Thomas Allen

 
 

A&S - Geography & Planning

 
 

Thomas Crawford

 
 

A&S - Geography & Planning

 
 

Yong Wang

 
 

A&S - Geography & Planning

 
 

Holly Hapke

 
 

A&S - Geography and Planning

 
 

Karen Mulcahy

 
 

A&S - Geography and Planning

 
 

Thomas Rickenbach

 
 

A&S - Geography and Planning

 
 

Traci Birch

 
 

A&S - Geography and Planning

 
 

Walter Curtis

 
 

A&S - Geography and Planning

 
 

Adriana Heimann Rios

 
 

A&S - Geology

 
 

David Mallinson

 
 

A&S - Geology

 
 

Eduardo Leorri Soriano

 
 

A&S - Geology

 
 

Eric Horsman

 
 

A&S - Geology

 
 

Michael O'Driscoll

 
 

A&S - Geology

 
 

Stanley Riggs

 
 

A&S - Geology

 
 

Stephen Culver

 
 

A&S - Geology

 
 

Anoush Terjanian

 
 

A&S - History

 
 

Bradley Rodgers

 
 

A&S - History

 
 

Brenda Harris

 
 

A&S - History

 
 

David Stewart

 
 

A&S - History

 
 

Jennifer McKinnon

 
 

A&S - History

 
 

John Tucker

 
 

A&S - History

 
 

Kennetta Perry

 
 

A&S - History

 
 

Susanne Grieve

 
 

A&S - History

 
 

Susanne Rawson

 
 

A&S - History

 
 

Chris Jantzen

 
 

A&S - Math

 
 

Guglielmo Fucci

 
 

A&S - Math

 
 

Jefferson Shinpaugh

 
 

A&S - Physics

 
 

John Sutherland

 
 

A&S - Physics

 
 

Regina DeWitt

 
 

A&S - Physics

 
 

Xin-Hua Hu

 
 

A&S - Physics

 
 

Yong-Qing Li

 
 

A&s - Physics

 
 

Carmine Scavo

 
 

A&S - Political Science

 
 

Robert Thompson

 
 

A&S - Political Science

 
 

Cecelia Valrie

 
 

A&S - Psychology

 
 

Daniel Everhart

 
 

A&S - Psychology

 
 

Derrick Wirtz

 
 

A&S - Psychology

 
 

Heather Littleton

 
 

A&S - Psychology

 
 

Jean Golden

 
 

A&S - Psychology

 
 

Lesley Lutes

 
 

A&S - Psychology

 
 

Lisa Campbell

 
 

A&S - Psychology

 
 

Matthew Whited

 
 

A&S - Psychology

 
 

Samuel Sears

 
 

A&S - Psychology

 
 

Stephen Kilgus

 
 

A&S - Psychology

 
 

Tuan Tran

 
 

A&S - Psychology

 
 

Kenneth Wilson

 
 

A&S - Sociology

 
 

Mamadi Corra

 
 

A&S - Sociology

 
 

Tarrick Cox

 
 

AA - Enrollment Services

 
 

Alex Manda

 
 

AA - Institute for Coastal Science and Policy

 
 

David Corbett

 
 

AA - Institute for Coastal Science and Policy

 
 

David Griffith

 
 

AA - Institute for Coastal Science and Policy

 
 

David Kimmel

 
 

AA - Institute for Coastal Science and Policy

 
 

Joseph Luczkovich

 
 

AA - Institute for Coastal Science and Policy

 
 

Roger Rulifson

 
 

AA - Institute for Coastal Science and Policy

 
 

Sara Mirabilio

 
 

AA - Institute for Coastal Science and Policy

 
 

Fiona Baxter

 
 

AA - Institutional Planning Assessment & Research

 
 

Austin Bunch

 
 

AA - Office of the Provost

 
 

Sarah Williams

 
 

AA - Office of the Provost

 
 

Sharon Collins

 
 

AA - Office of the Provost

 
 

Jayne Geissler

 
 

AA - Undergraduate Studies

 
 

Terry Little

 
 

AF - Campus Operations

 
 

Andrew Stuart

 
 

AHS - Commucation Sciences And Disorders

 
 

Heather Wright

 
 

AHS - Commucation Sciences And Disorders

 
 

Jamie Perry

 
 

AHS - Commucation Sciences And Disorders

 
 

Ning Zhou

 
 

AHS - Commucation Sciences And Disorders

 
 

Anne Dickerson

 
 

AHS - Occupational Therapy

 
 

Leonard Trujillo

 
 

AHS - Occupational Therapy

 
 

Sonja Bareiss

 
 

AHS - Physical Therapy

 
 

Paul Toriello

 
 

AHS - Rehabilitation Studies

 
 

Beth Velde

 
 

CH - Chief of Staff

 
 

Barbara Brehm

 
 

CHE - Child Development and Family Relations

 
 

Eboni Baugh

 
 

CHE - Child Development and Family Relations

 
 

Elizabeth Carroll

 
 

CHE - Child Development and Family Relations

 
 

Jennifer Hodgson

 
 

CHE - Child Development and Family Relations

 
 

Linda Mitchell

 
 

CHE - Child Development and Family Relations

 
 

Lisa Tyndall

 
 

CHE - Child Development and Family Relations

 
 

Priti Desai

 
 

CHE - Child Development and Family Relations

 
 

Heidi Bonner

 
 

Che - Criminal Justice

 
 

Megan Magers

 
 

CHE - Criminal Justice

 
 

Jaya Rose

 
 

CHE - Interior Design

 
 

Brenda Bertrand

 
 

CHE - Nutrition

 
 

Elizabeth Wall-Bassett

 
 

CHE - Nutrition

 
 

Kimberly Heidal

 
 

CHE - Nutrition

 
 

Melani Duffrin

 
 

CHE - Nutrition

 
 

Michael Wheeler

 
 

CHE - Nutrition

 
 

Kerry Littlewood

 
 

CHE - Social Work

 
 

Nancy Pierson

 
 

CHE - Social Work

 
 

Elaine Seeman

 
 

COB - Bureau of Business Research

 
 

James Kleckley

 
 

COB - Bureau of Business Research

 
 

John Kros

 
 

COB - Bureau of Business Research

 
 

Michael Harris

 
 

COB - Deans Office

 
 

William McDowell

 
 

COB - Deans Office

 
 

Huigang Liang

 
 

COB - Management Information Systems

 
 

Carolyn Ledford

 
 

COE - Curriculum and Instruction

 
 

Guili Zhang

 
 

COE - Curriculum and Instruction

 
 

Sandra Warren

 
 

COE - Curriculum and Instruction

 
 

Betty Beacham

 
 

COE - Deans Office

 
 

Linda Patriarca

 
 

COE - Deans Office

 
 

Regina Figueiredo-Brown

 
 

COE - Educational Leadership

 
 

Robert Lucas

 
 

COE - Elementary and Middle Grades Education

 
 

Virginia Bullock

 
 

COE - Elementary and Middle Grades Education

 
 

Catherine Schwartz

 
 

COE - Math, Science, and Instructional Technology

 
 

Rhea Miles

 
 

COE - Math, Science, and Instructional Technology

 
 

Rose Sinicrope

 
 

COE - Math, Science, and Instructional Technology

 
 

Sidney Rachlin

 
 

COE - Math, Science, and Instructional Technology

 
 

Shawn Moore

 
 

COE - Science and Math Tech Center

 
 

Alana Zambone

 
 

COE - Special Education, Foundations and Research

 
 

Marsha Tripp

 
 

COE - Special Education, Foundations and Research

 
 

Christa Monroe

 
 

COE - Teacher Education

 
 

Sharon Gordon

 
 

DEN - Innovation & Discovery

 
 

Brention Lowery

 
 

DEN - Office of the Dean

 
 

Gregory Chadwick

 
 

Den - Office Of The Dean

 
 

Margaret Wilson

 
 

DEN - Office of the Dean

 
 

Michael Crane

 
 

FAC - Deans Office

 
 

Borim Song

 
 

FAC - School of Art & Design

 
 

Dindy Reich

 
 

FAC - School of Art & Design

 
 

Robert Ebendorf

 
 

FAC - School of Art & Design

 
 

Joseph Houmard

 
 

HHP - Department of Kinesiology

 
 

Ronald Cortright

 
 

HHP - Department of Kinesiology

 
 

Alice Anderson

 
 

HHP - Health Education and Promotion

 
 

Charles Humphrey

 
 

HHP - Health Education and Promotion

 
 

Craig Becker

 
 

HHP - Health Education and Promotion

 
 

Essie Torres

 
 

HHP - Health Education and Promotion

 
 

Sharon Rogers

 
 

HHP - Health Education and Promotion

 
 

Stephanie Richards

 
 

HHP - Health Education and Promotion

 
 

Susan Montgomery

 
 

HHP - Health Education and Promotion

 
 

Carol Witczak

 
 

HHP - Kinesiology

 
 

Damon Swift

 
 

HHP - Kinesiology

 
 

James Hinkley

 
 

HHP - Kinesiology

 
 

Jamie Hibbert

 
 

HHP - Kinesiology

 
 

Katsuhiko Funai

 
 

HHP - Kinesiology

 
 

Matthew Mahar

 
 

HHP - Kinesiology

 
 

Nicholas Murray

 
 

HHP - Kinesiology

 
 

Paul DeVita

 
 

HHP - Kinesiology

 
 

Robert Hickner

 
 

HHP - Kinesiology

 
 

Thomas Raedeke

 
 

HHP - Kinesiology

 
 

Carmen Russoniello

 
 

HHP - Recreation and Leisure Studies

 
 

Carol Kline

 
 

HHP - Recreation and Leisure Studies

 
 

Kindal Shores

 
 

HHP - Recreation and Leisure Studies

 
 

Paige Schneider

 
 

HHP - Recreation and Leisure Studies

 
 

LaMar Grafft

 
 

HS - Agromedicine Institute

 
 

Thomas Irons

 
 

HS - Vice Chancellors Office

 
 

Jeffrey Coghill

 
 

HSL - Laupus Library

 
 

Bryan Sauter

 
 

LIB - Joyner Library

 
 

Isabel Tennent

 
 

LIB - Joyner Library

 
 

John Lawrence

 
 

LIB - Joyner Library

 
 

William Thomas

 
 

LIB - Joyner Library

 
 

Alta Andrews

 
 

NUR - Deans Office

 
 

Annette Peery

 
 

NUR - Deans Office

 
 

Martha Engelke

 
 

NUR - Deans Office

 
 

Pamela Reis

 
 

NUR - Deans Office

 
 

Bobby Lowery

 
 

NUR - Graduate Science

 
 

Maura McAuliffe

 
 

NUR - Graduate Science

 
 

Darlene Jesse

 
 

NUR - Research

 
 

Sylvia Brown

 
 

Nur - Research

 
 

Robin Tutor

 
 

RGS - Agromedicine Institute

 
 

Tarek Abdel-Salam

 
 

RGS - Center for Sustainable Tourism

 
 

Andrew Keeler

 
 

RGS - Coastal Studies Institute

 
 

Nancy White

 
 

RGS - Coastal Studies Institute

 
 

Ronald McCord

 
 

RGS - Coastal Studies Institute

 
 

Kenneth Flowers

 
 

RGS - Economic and Community Development

 
 

Samantha Lancaster

 
 

RGS - Engagement, Innovation, Economic Development

 
 

David Loomis

 
 

RGS - Institute for Coastal Science & Policy

 
 

Jeffrey Johnson

 
 

RGS - Institute for Coastal Science & Policy

 
 

John Rummel

 
 

RGS - Institute for Coastal Science & Policy

 
 

John Walsh

 
 

RGS - Institute for Coastal Science & Policy

 
 

Lisa Clough

 
 

RGS - Institute for Coastal Science & Policy

 
 

Timothy Runyan

 
 

RGS - Institute for Coastal Science & Policy

 
 

Craig Landry

 
 

RGS - Institute for Coastal Science and Policy

 
 

Richard Miller

 
 

RGS - Institute for Coastal Science and Policy

 
 

Carolyn Wilburn

 
 

Rgs - Small Business And Technology Development

 
 

Mary Farwell

 
 

RGS - Vice Chancellors Office

 
 

Melissa Haithcox-Dennis

 
 

SA - Office of The Vice Chancellor

 
 

Virginia Hardy

 
 

SA - Office of The Vice Chancellor

 
 

W Dennis McCunney

 
 

SA - Office of The Vice Chancellor

 
 

Nichelle Shuck

 
 

SA - University Unions

 
 

Patrick Edwards

 
 

SA - University Unions

 
 

Jessica Gagne Cloutier

 
 

SL - Office of the Vice Provost

 
 

Georgia Childs

 
 

SL - Recreation Services

 
 

Elizabeth Baxley

 
 

SOM - Academic Affairs

 
 

Richard Ray

 
 

SOM - Academic Affairs

 
 

Gary Vanderpool

 
 

SOM - Administration And Finance

 
 

Ann Sperry

 
 

SOM - Anatomy and Cell Biology

 
 

Cheryl Knudson

 
 

SOM - Anatomy and Cell Biology

 
 

Qun Lu

 
 

SOM - Anatomy and Cell Biology

 
 

Warren Knudson

 
 

SOM - Anatomy and Cell Biology

 
 

Yan-Hua Chen

 
 

SOM - Anatomy and Cell Biology

 
 

Myles Cabot

 
 

SOM - Biochemistry

 
 

Saame Shaikh

 
 

SOM - Biochemistry

 
 

Mary Wojtasiewicz

 
 

SOM - Bioethics & Interdisciplinary Studies

 
 

Alan Kypson

 
 

SOM - Cardiovascular Sciences

 
 

Ashesh Buch

 
 

SOM - Cardiovascular Sciences

 
 

Rajasekhar Nekkanti

 
 

SOM - Cardiovascular Sciences

 
 

Ramesh Daggubati

 
 

SOM - Cardiovascular Sciences

 
 

Thomas Ferguson

 
 

SOM - Cardiovascular Sciences

 
 

Matthew Rosenbaum

 
 

SOM - Comparative Medicine

 
 

Alberto Delia

 
 

SOM - Deans Office

 
 

John Gough

 
 

SOM - Emergency Medicine

 
 

Theodore Delbridge

 
 

SOM - Emergency Medicine

 
 

Walter Robey

 
 

SOM - Emergency Medicine

 
 

Chelley Alexander

 
 

SOM - Family Medicine

 
 

Christopher Duffrin

 
 

SOM - Family Medicine

 
 

Dennis Russo

 
 

SOM - Family Medicine

 
 

Doyle Cummings

 
 

SOM - Family Medicine

 
 

Jamie Messenger

 
 

SOM - Family Medicine

 
 

Jonathon Firnhaber

 
 

SOM - Family Medicine

 
 

Kay Craven

 
 

SOM - Family Medicine

 
 

Kenneth Steinweg

 
 

SOM - Family Medicine

 
 

Qing Cao

 
 

SOM - Family Medicine

 
 

Abid Butt

 
 

SOM - Internal Medicine

 
 

Diane Campbell

 
 

SOM - Internal Medicine

 
 

Hossam Kandil

 
 

SOM - Internal Medicine

 
 

James Powell

 
 

SOM - Internal Medicine

 
 

Laura Matarese

 
 

SOM - Internal Medicine

 
 

Mary Thomassen

 
 

SOM - Internal Medicine

 
 

Myon Hee Lee

 
 

SOM - Internal Medicine

 
 

Nada Fadul

 
 

SOM - Internal Medicine

 
 

Paul Cook

 
 

SOM - Internal Medicine

 
 

Robert Harland

 
 

SOM - Internal Medicine

 
 

Tedra Claytor

 
 

SOM - Internal Medicine

 
 

Charles Smith

 
 

SOM - Microbiology

 
 

Everett Pesci

 
 

SOM - Microbiology

 
 

Isabelle Lemasson

 
 

SOM - Microbiology

 
 

Mark Mannie

 
 

SOM - Microbiology

 
 

MD Motaleb

 
 

SOM - Microbiology

 
 

Roy Roop

 
 

SOM - Microbiology

 
 

Edward Newton

 
 

SOM - Obstetrics And Gynecology Department

 
 

James deVente

 
 

SOM - Obstetrics and Gynecology Department

 
 

Jeffrey Livingston

 
 

SOM - Obstetrics and Gynecology Department

 
 

Charles Knupp

 
 

SOM - Oncology

 
 

Darla Liles

 
 

SOM - Oncology

 
 

Fred Bertrand

 
 

SOM - Oncology

 
 

Holly Parrott Hill

 
 

SOM - Oncology

 
 

Paul Walker

 
 

SOM - Oncology

 
 

John Lehman

 
 

SOM - Pathology

 
 

Lorita Rebellato

 
 

SOM - Pathology

 
 

Peter Kragel

 
 

SOM - Pathology

 
 

William Oliver

 
 

SOM - Pathology

 
 

Beng Fuh

 
 

SOM - Pediatrics

 
 

Charles Daeschner

 
 

Som - Pediatrics

 
 

Elaine Cabinum-Foeller

 
 

SOM - Pediatrics

 
 

Glenn Harris

 
 

SOM - Pediatrics

 
 

Guillermo Hidalgo

 
 

SOM - Pediatrics

 
 

Jennifer Sutter

 
 

SOM - Pediatrics

 
 

John Wiley

 
 

SOM - Pediatrics

 
 

Lacy Hobgood

 
 

SOM - Pediatrics

 
 

Mary Brake

 
 

SOM - Pediatrics

 
 

Mary Turner

 
 

SOM - Pediatrics

 
 

Rita Ross

 
 

SOM - Pediatrics

 
 

Ronald Perkin

 
 

SOM - Pediatrics

 
 

Scott MacGilvray

 
 

SOM - Pediatrics

 
 

Suzanne Lazorick

 
 

SOM - Pediatrics

 
 

William Wooten

 
 

SOM - Pediatrics

 
 

Abdel-Rahman Abdel-Rahman

 
 

SOM - Pharmacology

 
 

Brian McMillen

 
 

SOM - Pharmacology

 
 

Ethan Anderson

 
 

SOM - Pharmacology

 
 

Mustafa Selim

 
 

SOM - Pharmacology

 
 

Achini Vidanapathirana

 
 

SOM - Physiology

 
 

Christopher Wingard

 
 

SOM - Physiology

 
 

David Brown

 
 

SOM - Physiology

 
 

David Tulis

 
 

SOM - Physiology

 
 

Dianne Walters

 
 

SOM - Physiology

 
 

Jian Dean

 
 

SOM - Physiology

 
 

Joseph Mcclung

 
 

SOM - Physiology

 
 

Justin La Favor

 
 

SOM - Physiology

 
 

Lisandra de Castro Bras

 
 

SOM - Physiology

 
 

Peter Neufer

 
 

SOM - Physiology

 
 

Syed Saeed

 
 

SOM - Psychiatric Medicine

 
 

Thomas Penders

 
 

SOM - Psychiatric Medicine

 
 

Vivek Anand

 
 

SOM - Psychiatric Medicine

 
 

Cary Lea

 
 

SOM - Public Health

 
 

Eric Bailey

 
 

SOM - Public Health

 
 

Gregory Kearney

 
 

SOM - Public Health

 
 

Huabin Luo

 
 

SOM - Public Health

 
 

Kristina Simeonsson

 
 

SOM - Public Health

 
 

Nancy Winterbauer

 
 

SOM - Public Health

 
 

Ruth Little

 
 

SOM - Public Health

 
 

Stephanie Jilcott

 
 

SOM - Public Health

 
 

Stephanie Pitts

 
 

SOM - Public Health

 
 

Kathryn Verbanac

 
 

SOM - Surgery

 
 

Nasreen Vohra

 
 

SOM - Surgery

 
 

Walter Pories

 
 

SOM - Surgery

 
 

David Harrawood

 
 

TCS - Center for Innovation in Technology & Engineering

 
 

Walter Grubb

 
 

TCS - Center for Innovation in Technology & Engineering

 
 

Patrick Long

 
 

TCS - Center for Sustainable Tourism

 
 

Sergiy Vilkomir

 
 

TCS - Computer Science

 
 

Donna Hollar

 
 

TCS - Construction Management

 
 

Grady Connell

 
 

TCS - Construction Management

 
 

Leslie Pagliari

 
 

TCS - Deans Office

 
 

Barbara Muller-Borer

 
 

TCS - Engineering

 
 

Eban Bean

 
 

TCS - Engineering

 
 

Joseph Wilck

 
 

TCS - Engineering

 
 

Odis Griffin

 
 

TCS - Engineering

 
 

Richard Williams

 
 

TCS - Engineering

 
 

Stephanie George

 
 

TCS - Engineering

 
 

Charles Lesko

 
 

TCS - Technology Systems

 
 

Mark Angolia

 
 

TCS - Technology Systems

 
 

Te-Shun Chou

 
 

TCS - Technology Systems

 

Sustainability Program Sustainability Program Sustainability Program 
  • There are no upcoming events
Sustainability Video Link