MENU
Biology Faculty 2106

People of Biology

Elizabeth Ables, Cell Biology, Developmental Biology
Eric Anderson
Rebecca Asch, Fisheries Oceanography, Global Change Biology, Earth System Modeling
Chris Balakrishnan, Avian Evolutionary & Behavioral Genomics
April Blakeslee, Conservation, Invasion, Parasite, and Marine Ecology
Michael Brewer, Bioinformatics and Genomics
Anne Bunnell, Biological Education
Kristine Callis-Duehl, STEM Education
Tony Capehart, Developmental Biology
David Chalcraft, Population & Community Ecology; Ecological Aspects of Biodiversity
Tim Christensen, Genetics and Cell Biology
Bob Christian, Systems and Network Theory; Ecology of Coastal Ecosystems
Tim Erickson, Auditory Neuroscience; Cell and Developmental Biology
Mary Farwell, Biochemistry
Erin Field, Geomicrobiology, Marine Microbial Processes, Microbial Genomics
Rachel Gittman, Restoration Ecology, Marine Community Ecology, Coastal Management and Policy, Conservation Biology
Carol Goodwillie, Plant Evolutionary Genetics and Ecology
Paul Hager, Molecular Biology
Pat Harris, Fish Life Histories, Fishery Impacts
Jinling Huang, Evolutionary Genomics, Bioinformatics; Horizontal Gene Transfer
Fadi Issa, Neurobiology and Behavior
Claudia Jolls, Plant Evolutionary Ecology and Conservation
Liz Jones, Anatomy & Physiology
Keith Keene, Health Disparities, Genetics of Complex Diseases (e.g. Diabetes and Stroke)
Trip Lamb, Systematics and Phylogeography
Joe Luczkovich, Food Web Ecology and Fish Bioacoustics
Krista McCoy, Ecological Physiology and Development
Michael McCoy, Quantitative Population and Community Ecology
Jeff McKinnon, Sexual Selection, Speciation in Fish
Sue McRae, Behavioral Ecology and Social Evolution in Birds
Xiaoping Pan, Biochemistry
Ariane Peralta, Microbial Ecology, Wetland Restoration, Agroecology
Cindy Putnam-Evans, Molecular Aspects of Photosynthesis
Enrique Reyes, Landscape Ecology, Ecological Modeling, Coastal Management
Roger Rulifson, Fisheries Biology and Management
Jean-Luc Scemama, Post- Duplication Gene Evolution
Margit Schmidt, Immunology & Cell Biology
Ed Stellwag, Vertebrate Evo-Devo and Cis-Regulatory Network Evolution
John Stiller, Plant Comparative Genomics
Kyle Summers, Evolution of Color, Behavior in Poison Frogs, Evolutionary Medicine
Lee Sutton, Anatomy & Physiology
Beth Thompson, Developmental Genetics
Heather Vance-Chalcraft, Predation and Community Ecology
Baohong Zhang, Molecular Genetics, Toxicology, and Biotechnology
Yong Zhu, Molecular & Developmental Endocrinology
Rebecca Asch, Fisheries Oceanography, Global Change Biology, Earth System Modeling
Chris Balakrishnan, Avian Evolutionary and Behavioral Genomics
April Blakeslee, Conservation, Invasion, Parasite, and Marine Ecology
Michael Brewer, Bioinformatics and Genomics
Kristine Callis-Duehl, STEM Education
David Chalcraft, Population and Community Ecology; Ecological Aspects of Biodiversity
Bob Christian, Systems and Network Theory; Ecology of Coastal Ecosystems
Erin Field, Geomicrobiology, Marine Microbial Processes, Microbial Genomics
Rachel Gittman, Restoration Ecology, Marine Community Ecology, Coastal Management and Policy, Conservation Biology
Carol Goodwillie, Plant Evolutionary Genetics and Ecology
Pat Harris, Fish life histories, Fishery Impacts
Jinling Huang, Evolutionary Genomics, Bioinformatics; Horizontal Gene Transfer
Fadi Issa, Neurobiology and Behavior
Claudia Jolls, Plant Evolutionary Ecology and Conservation
Trip Lamb, Systematics and Phylogeography
Joe Luczkovich, Food Web Ecology and Fish Bioacoustics
Krista McCoy, Ecological Physiology and Development
Michael McCoy, Quantitative Population and Community Ecology
Jeff McKinnon, Sexual Selection, Speciation in Fish
Sue McRae, Behavioral Ecology and Social Evolution in Birds
Ariane Peralta, Microbial Ecology, Wetland Restoration, Agroecology
Enrique Reyes, Landscape Ecology, Ecological Modeling, Coastal Management
Roger Rulifson, Fisheries Biology and Management
Ed Stellwag, Vertebrate Evo-Devo and Cis-Regulatory Network Evolution
John Stiller, Plant Comparative Genomics
Kyle Summers, Evolution of Color, Behavior in Poison Frogs, Evolutionary Medicine
Heather Vance-Chalcraft, Predation and Community Ecology
Atta Ahmad
Jason Gee
Dhana Rao
Kristin Voytek

PhD Students - Interdisciplinary Doctoral Program in Biological Sciences

Ciro Amato (Advisor: Krista McCoy)
Christopher Anderson (Advisor: Jeff McKinnon)
Regina Bledsoe (Advisor: Ariane Peralta)
Chequita N. Brooks (Advisor: Erin Field)
Christopher Cohen (Advisor: Michael Brewer)
Timothy (Jeff) Cole (Advisor: Michael Brewer)
Nicole Davis (Advisor: Keith Keene)
Suelen Demore (Advisor: Dave Chalcraft)
Robert Driver (Advisor: Chris Balakrishnan)
Danielle S. Finger (Advisor: Elizabeth Ables)
Dustin Foote (Advisor: Chris Balakrishnan)
Cody E. Garrison (Advisor: Erin Field)
Amelia Helms (Advisor: Elizabeth Ables)
Allison Lansverk (Advisor: Chris Balakrishnan)
Deborah Lichti (Advisor: Ariane Peralta)
Christopher S. Moore (Advisor: April Blakeslee)
Daniel Newhouse (Advisor: Chris Balakrishnan)
Samantha Parrish (Advisor: Mike McCoy)
Adam Stuckert (Advisor: Kyle Summers)
Xinjun Wu (Advisor: Yong Zhu)
Hailong Yang (Advisor: Beth Thompson)

MS Students - Biology Program

Luise Armstrong (Advisor: Ariane Peralta)
Rebecca Barnard (Advisor: April Blakeslee)
Tyler Bowling (Advisor: Jeff McKinnon)
William (Cody) Cunningham (Advisor: Krista McCoy)
Samantha Dormio (Advisor: Mike McCoy)
Erin Fegley (Advisor: Claudia Jolls)
Syndi Foltz (Advisor: Enrique Reyes)
Zach Harrison (Advisor: Jeff McKinnon)
Zarif Hasan (Advisor: Michael Brewer)
Brian Hinckley (Advisors: Ariane Peralta & Randall Etheridge)
Madison Jupitz (Advisor: Erin Field)
Anthony (A.J.) Kitchen (Advisor: Dave Chalcraft)
Richard (Starling) Krentz (Advisor: Michael Brewer)
Ryan MacKenzie (Advisor: Roger Rulifson)
Tracy McCulloch (Advisor: Roger Rulifson)
Timothy J. McDaniel (Advisor: Michael Brewer & Trip Lamb)
Casey Meeks (Advisor: Kyle Summers)
Joshua Mogus (Advisor: Krista McCoy)
William Burns Newsome (Advisor: Jeff McKinnon)
Casey Nolan (Advisor: Roger Rulifson)
Katie Schroeder (Advisor: Sue McRae)
Jordan Pate Smith (Advisor: Roger Rulifson)
Anton Sorokin (Advisor: Kyle Summers)
Alexandra Stucy (Advisor: Ariane Peralta)
Emily Tate (Advisor: Carol Goodwillie )
William (Chris) Thaxton (Advisor: Rebecca Asch)
Nicolas Tolopka (Advisor: Roger Rulifson)
Kayla Weinfurther (Advisor: Kyle Summers)
Marla Anderson (non-thesis)
Ronald David (non-thesis)
Kelly Mahoney (non-thesis)
Andrew McGowen (non-thesis)
Christiana Shoopman (non-thesis)
Timothy Umeofiat (non-thesis)
Ellen Williams (non-thesis)

MS Students - Molecular Biology & Biotechnology Program

Kevin Adams (Advisor: Baohong Zhang)
Morgan Beamon (Advisor: Ariane Peralta)
Hanna Berghout (Advisor: Elizabeth Ables)
Ilya Boykov (Advisor: Baohong Zhang)
Paul Bridgers (Advisor: Yong Zhu )
Lindsey Bush (Advisor: Baohong Zhang)
Nicole J. Carter (Advisor: Yong Zhu )
Katie Clements (Advisor: Fadi Issa)
Juliana Cobb (Advisor: Baohong Zhang)
Emma Daughtrey (Advisor: Fadi Issa)
Taylor Gray (Advisor: Eric Anderson)
Taylor Hinnant (Advisor: Elizabeth Ables)
Kaeden Jordison (Advisor: Baohong Zhang)
Elida Kirkland (Advisor: Yiping Qi)
Christopher Knuckles (Advisor: Tim Christensen)
Leia Lewis (Advisor: Xiaoping Pan)
Luke Lish (Advisor: Xiaoping Pan)
Thomas Miller (Advisor: Fadi Issa)
Stephen A. Orr (Advisor: Fadi Issa)
Daniel Parker (Advisor: Baohong Zhang)
Steven Psyk (Advisor: Xiaoping Pan)
Caleb Stratton (Advisor: Atta Ahmad)
Zayer Thet (Advisor: Yong Zhu )
Mitchell Williams (Advisor: Keith Keene)
Jessica Wilson (Advisor: Beth Thompson)

Post-Doctoral Scholars

Levi Lowder 

Visiting Scholars

Caiping Cai
Ying Sheng
Qia Wang
Connect with Us

Facebook  Twitter  linkedin